Ankara Topraklama Ölçümü

topraklama

Topraklama Ölçümleri

Modern teknik ekipmanlarımızla topraklama ölçümlerini gerçekleştiriyor, doğru topraklama sağlamak için gerekli çalışmaları yaparak güvenilir hizmet sunuyoruz. Tüm topraklama uygulamaları için bizlere ulaşmanız yeterli.

Topraklama Ölçümü Nedir?

Elektrik tesisatı kullanan herhangi bir yapı için güvenli çalışma standartları sağlamak adına topraklama ölçümü yapmak şarttır. Dünyada çeşitli hükümetler ve ajanslar, dünya çapında satılan elektrikli ürünler için katı gereksinimler geliştirmiştir. Yapıların elektrik güvenliğini kontrol etmek için çeşitli testler yapılır. Bunlardan biri Topraklama Ölçümü’dür.

Topraklama Ölçümünün Amacı Nedir?

Topraklamanın amacı, kaçak elektriğin bir iletken vasıtasıyla toprağa akmasını sağlamaktır.

Topraklanmış bir sistemde;

Bir kişi elektrik kaçağı olan bir iletkene (ürün, malzeme vb.) Dokunduğunda, elektrik akımı kişinin üzerinden değil toprak kablosundan geçer, bu nedenle darbe riski artar. Bunun için topraklama direncinin 0’a (sıfır) yakın olması arzu edilir. Topraklama Ölçümü can ve mal kaybı güvenliğini korur. Topraklama Ölçümünde kullanılan cihazlar yılda en az bir kez kalibre edilir. Ölçümler Elektrik Mühendisleri, Elektrik-Elektronik Mühendisleri ve Elektrik Teknisyenleri tarafından yapılabilir.

Neden Topraklama Ölçümü Gereklidir?

Topraklama sistemi, panoların, cihazların ve makinaların belirlenen noktaları ile toprak elektrodu arasında iletken bir bağlantı kurmak olarak tanımlanabilir. Bu Toprak elektrodu iletken bir parça olarak toprağa gümülür ve toprak ile elektriksel bir bağlantı gerçekleştirir.
Topraklama, cihazlar ile toprak arasında iletken bir bağlantı kurarak, cihazlarda meydana gelebilecek yalıtım arızaları gibi nedenlerde cihaz gövdesinin toprakla irtibatlanmasıdır. Bu şekilde insanlar için herhangi bir problem ortaya çıkmaz zira hata akımı toprağa doğru akacaktır. Eğer herhangi bir topraklama mevcut değil ise, bu cihaza dokunan insan üzerinden hata akımları akacağından, bu akımın seviyesine bağlı olarak ölüm olayları meydana gelebilir.
Bu nedenle topraklama sayesinde, kaçak akımlar güvenli bir şekilde toprağa yönelir ve eğer otomatik bir açma sistemi ile irtibatlanır ise, elektrik sistemi güvenli bir şekilde kesilir. Bu nedenle doğru bir topraklama insanların hayatını koruma anlamında önemli olduğu gibi, cihazların ve yatırımların korunması anlamında hayati önem taşır.
Ankara Topraklama Ölçümü

Ankara Topraklama Ölçümü

Ankara topraklama ölçümü işlemleriniz bünyemizdeki Elektrik Mühendisleri ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Ankara topraklama ölçümü için lütfen iletişime geçiniz
Telefon : (0312) 395 82 92
Adres : Ostim, İvedik O.S.B Mah, Melih Gökçek Blv. No:83/43, 06374 Ankara
İstekleriniz için buraya tıklayarak bize yazınız.